Відкриття виставки «Іван Франко і археологія»

Відкриття виставки «Іван Франко і археологія»

16 грудня, у Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» спільно з археологічним музеєм Львівського національного університету ім. І. Франка та Дрогобицьким державним педагогічним університетом ім. І. Франка відкрилася виставка «Іван Франко і археологія».

Мало хто знає, що спадщина нашого національного генія включає чимало цікавого з галузі археології. Відтак проаналізувавши те, що Франко опублікував на рівні наших музейних оригіналів із тими артефактами, які вдалося за останні п’ять років привезти до музею, хранителі садиби вирішили подивувати відвідувачів наприкінці нелегкого року. Врешті прагнемо і нагадати нашим ворогам, що українська культура є давньою і самобутньою, а тому немає нічого спільного із московією.

Відкрив виставку директор ДІКЗ «Нагуєвичі» кандидат історичних наук Богдан Лазорак. Він ознайомив зі статтею Івана Франка «Неолітичні знахідки в околицях Нагуєвич». Також він розповів про проведені Археологічною експедицією Дрогобиччини імені Володимира Кобільника на базі Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, археологічні розкопки в містах Дрогобич, Белз, Галич, Угнів, горі Тептюж, вивчення городища в селі Ступниця.

«Окрім цього науковці музею та головний зберігач фондів Ростислав Хміль провели дослідження русла річки Збір, яка протікає поряд з садибою Івана Франка. І в Унятичах ми знаходимо понад 300 фрагментів кераміки різного часу від VII до XIX століття. В районі Ясениці-Сільної також проводилася розвідка, де були знайдені кахлі з попелівського монастирища», – сказав Богдан Лазорак.

Ідея проведення цієї виставки в ДІКЗ «Нагуєвичі» виникла місяць тому назад, під час відкриття оновленого археологічного музею у Львові. Це – свіжий напрямок співпраці, власне вона присвячена городищу в Хотинці під назвою «Західна брама скіфів», де студенти Львівського університету брали участь у дослідженнях.

У своєму виступі директор археологічного музею Львівського національного університету ім. І. Франка Ярослав Погоральський зазначив: «Іван Франко більше виступає, як популяризатор археології, і дуже важливо, що ваш заповідник повертає і цю сторінку спадщини Івана Франка». Він також розповів про співпрацю Львівського та Жешувського університетів у плані спільних археологічних досліджень. В даному випадку – це дослідження городища біля села Хотинець недалеко від українсько-польського кордону.

Чому саме в Нагуєвичах експонується ця виставка? (до речі, глядачі бачать її втретє: перший раз у музеї міста Винники, другий – власне, в археологічному музеї Львова і ось третя виставка в Нагуєвичах). Тому що, як пояснив Ярослав Погоральський, пам’ятка в Хотинці – це є «рідна сестра» городища в Кульчицях, біля Самбора. Оскільки, і по плануванню, і по площі, і по періоду, до якого вони відносяться, майже ідентичні.

У 2014-2017 роках у рамках реалізації проєкту Національного центру науки Республіки Польща були проведені широкомасштабні археологічні дослідження у басейні річки Вишні. Вони охопили територію близько 1260 км2 як з польської, так і з української сторони кордону, в результаті чого виявлено та інвентаризовано 1772 археологічні пам’ятки різних хронологічних періодів. Однією з них було городище поблизу с. Хотинець (Південно-Східна Польща). Цей об’єкт виявився настільки незвичайним і цікавим, що від 2018 року там проводять розкопки в рамках проекту, який фінансує Національний центр науки, під назвою «На межі двох світів. Хотинецька агломерація скіфського культурного кола – І етап: польові дослідження». На сьогодні розкопано територію загальною площею близько 49 арів. Увага дослідників зосереджена не лише на вивченні збережених ділянок валу, але й тих, де він був повністю зруйнований, а також території майданчика городища. Пропонована виставка представляє відвідувачам найновіші відкриття, пов’язані з цією унікальною пам’яткою.

Про цікаві подробиці, з якими довелось зіткнутися під час розкопок учасникам археологічної експедиції Дрогобиччини імені Володимира Кобільника на базі Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка розповів доктор історичних наук, професор, лауреат Міжнародної премії ім. Івана Франка Леонід Тимошенко.

Також на відкритті виставки виступили: заступник директора Державного історико-архітектурного заповідника «Тустань» Роман Миська, староста села Нагуєвичі Леся Гром, начальник відділу освіти Дрогобицької міської ради Віталій Вовків, начальник управління культури та розвитку туризму Стас Лецик.

Усі учасники та гості відкриття виставки зійшлися на думці, що необхідно популяризувати археологічні дослідження, відкривати нові туристичні об’єкти, пов’язані саме з археологією.