В одному із виставкових залів ДІКЗ Нагуєвичі» відкрилася виставка значків із фондів музею «Пам’ять закарбована в металі»

В одному із виставкових залів ДІКЗ Нагуєвичі» відкрилася виставка значків із фондів музею «Пам’ять закарбована в металі»

В одному із виставкових залів Літературно-меморіального музею Івана Франка в Нагуєвичах відкрилася фалеристична виставка «Пам’ять, закарбована в металі», на якій представлені пам’ятні значки із фондів ДІКЗ «Нагуєвичі». Колекціонування значків вже давно стало одним з наймасовіших захоплень, яке об’єднує в собі цілі клуби і просто окремих колекціонерів. Деякі з колекціонерів передали свої надбання до Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі». Значки на виставці поділені тематично – «Відомі постаті України», «Франкіана», «Курорти України», «Символи України», «Зарубіжні міста», «Міста України», «Місто Львів», «Музеї України» та «Музеї Львова». Підготувала виставку старша наукова співробітниця музею Тетяна Лазорак. Коментуючи, відкриття виставки, вона розповіла багато цікавого про історію виникнення такої науки, як фалеристика та унікальності мініатюрних металевих значків, які можуть багато розповісти про історію, про місто, про події, не даремно і наша виставка називається «Пам’ять, закарбована в металі».

Так, фалеристика – це захоплююче дослідження та колекціонування значків, медалей, відзнак та інших атрибутів, пов’язаних з нагородами та символікою. Це унікальна область колекціонування, що приваблює людей з усіх куточків світу, поєднуючи їх спільним інтересом до історії, військової справи, культури та мистецтва. Назва цієї галузі має стародавнє коріння, що сходить до грецького слова «φάλαρα» – бляха з металу, що поєднує в собі функцію прикраси та нагороди. Це перекладається як нова допоміжна дисципліна історії, яка займається вивченням орденів, медалей, знаків та значків. Виникнення перших значків сягає часів Давнього Риму. В Давньому Римі легіонера, який відзначився у далеких походах та війнах, нагороджували металевими бляхами – фаларами. На них були зображені давньоримські боги.

Існує три основних розділи фалеристики: військові нагороди – медалі та ордени, випущені на згадку про військові події, займають почесне місце у світі фалеристики; настільні медалі –вони створюються на згадку про важливі події в житті держави; значки, які стали популярними в ХХ сторіччі. Вони є своєрідним джерелом інформації. За історію свого існування значки стали популярним предметом колекціонування. В значках, в мініатюрі розповідається про важливі події і дати життя та розвитку країн, міст, підприємств, закарбовано пам’ятки архітектури, історії, природи, відображено головні риси озер, річок, гір та вершин, міст і курортів, національних парків музеїв та заповідників.

Хоч в наш час інтерес до значків згасає, але вони залишаються свідченням своєї епохи і несуть свою цікаву історичну інформацію.