Фонди ДІКЗ «Нагуєвичі» отримали від доктора філософії Івана Матковського другий том статей І. Франка польською мовою

Фонди ДІКЗ «Нагуєвичі» отримали від доктора філософії Івана Матковського другий том статей І. Франка польською мовою

Кілька років тому фонди Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» поповнилися першим томом «Iwan Franko. Szkice o literaturze», яку подарував доктор філософії Іван Матковський. А нещодавно ми отримали від нього і другий том польськомовного доробку Івана Франка «Iwan Franko. W kręgu Rusinów, Polaków i Żydów».

Відомо, що Іван Франко писав не лише українською мовою, за своє життя він опублікував більше тисячі статей польською мовою, і близько півтори сотні німецькою. В 2016 році Іван Матковський та науковець Дрогобицького державного педагогічного університету Ігор Розлуцький започаткували їх книжкове перевидання. Першим доробком співпраці цього тандему стала книга «Iwan Franko. Szkice o literaturze» (українською – «Ескізи з літератури»).

А вже в 2019 році з’явився другий том під назвою «Iwan Franko. W kręgu Rusinów, Polaków i Żydów» (українською – «Іван Франко. У колі русинів, поляків і євреїв», до якого увійшли статті на громадсько-політичну тему. Франко у своїх статтях на політичні теми виступає як речник діалогу між українцями, поляками та євреями. У другому томі, про який ми зараз говоримо, є 42 статті, 7 із них обговорюють єврейське питання.

Польськомовні статті Іван Франко публікував від 1877 до 1897 року в газетах, що виходили  у Львові, Кракові, Варшаві та Петербурзі, тобто у містах, що на той час входили до складу двох імперій – австро-угорської та російської. Третій том вирішено присвятити дослідженням фольклору та етнографії.

Науковці музею Івана Франка в Нагуєвичах висловлюють вдячність доктору філософії Івану Матковському за цей дарунок.