Тематичний урок «Свято Архистратига Михаїла. Звичаї і традиції»

Тематичний урок «Свято Архистратига Михаїла. Звичаї і традиції»

Архангел Михаїл є архистратигом, тобто головнокомандувачем. За церковними канонами, він очолює всі дев’ять чинів ангелів та є головним воїном у битві добра і зла. Вважається, що саме архистратиг Михаїл переміг сатану, скинувши його та інших занепалих духів із небес. Озброєний мечем, він стоїть на сторожі воріт раю. Його образ уособлює перемогу добра над злом, боротьбу за правду та справедливість.

В Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» відбувся тематичний урок: Свято Архистратига Михаїла. Звичаї і традиції. Його для відвідувачів підготувала і провела заступниця директора з наукової роботи Лілія Хміль.

В церковному календарі день 6 листопада зазначено як спогад про чудо Архистратига Михайла, яке сталося в Хонех (Колосах), а день 8 листопада – як Собор Архистратига Михайла й інших небесних сил безплотних. В народі обидва дні називаються Михайловими.

Церква шанує Михайла як захисника віри християнської і поборника зла і темних сил. Свято Собору, тобто сукупність святих ангелів на чолі з архангелом Михайлом, встановлено на початку ІV століття.

Культ ангелів в християнстві грає важливу роль. Вони є посередниками між Богом і людьми.

Священне Писання, розповідаючи про появу ангелів різним людям, називає власними іменами лише декількох з них, очевидно, лише тих, які виконують особливу місію перед Богом. В канонічних писаннях це Михаїл та Гавриїл. В ІV столітті Діонісій Ареопагіт написав твір «Про небесну ієрархію». Невдовзі він був прийнятий церквою за канонічний. Згідно цього вчення ангели є абсолютно безтілесними істотами і поділяються на три групи та дев’ять чинів. До першої групи належать серафими, херувими і престоли. До другої – володарі, ангели сили та ангели влади, до третьої – ангели начальства, архангели й ангели.

Архангел Михаїл в Писанні називається «князем», «вождем воїнства Господнього», він – борець проти диявола і різного беззаконня серед людей. Звідти й церковна назва архистратиг, тобто старший воїн, вождь. В книзі «Одкровення» саме він є головним воїном у війні проти сатани – змія: «І сталася війна на небі: Михаїл і ангели його воювали проти дракона, і дракон, і ангели його воювали проти них, але не встояли, і не знайшлося їм місця на Небі. І поборений був великий дракон, древній змій, що зветься Дияволом і сатаною». Саме архангел Михаїл постійно бореться із сатаною і, за переконанням християн, він разом із Ісусом Христом проведе і вирішальну битву.

На іконах архистратига Михаїла зображено з вогняним мечем, що вбиває змія.

Свято Михайла дуже шановане народом і християнською церквою. «На Михайла працювати – може пан Біг покарати» – говорили селяни. І в народній уяві Михайло – лицар, що бореться із чортами та усією нечистю. Це архангел, який стоїть в обороні людини перед злою силою.

На честь архистратига Михаїла в церквах проходили молебні, а потім відбувалися пишні застілля та престольні празники у тих місцевостях, де були збудовані храми на його честь.

Архистратига Михаїла мисливці в Україні вважають своїм покровителем. І в народі побутує багато легенд і оповідок з цього приводу.