Цього року в Україні відзначають вже 17-й день Європи.

Цього року в Україні відзначають вже 17-й день Європи.
Вперше в Україні відзначили День Європи у 2003 році. Указом президента свято було “призначене” на третю суботу травня. Ясна річ, у 2020 році через пандемію коронавірусу та карантин День Європи не буде таким гучним та людним, як раніше.
День Європи відзначається 5 травня Радою Європи та 9 травня Європейським Союзом. Україна трохи відсунула цей день, зробивши нефіксованим, та запровадила його відзначення щороку у третю суботу травня. Цей день, на відміну від міжнародних днів, запроваджених ООН та ЮНЕСКО, або державних і релігійних свят, не покликаний захищати когось від чогось або вшановувати чиюсь пам’ять. Для України це скоріше день-нагадування, день-знак, день-вектор як для країни, котра прагне стати повноправною частиною європейської спільноти і має на це всі права та підстави.
Для України, як для держави, що з самого початку свого існування була “вписана” у євразійський континент та у європейську геополітичну площину, це знаковий день. Він є приводом, аби засвідчити прагнення України існувати у мирі та розвивати свою силу нарівні з країнами об’єднаної Європи. День Європи починався в Україні як день, коли іноземці з європейських спільнот, які мешкають або тимчасово перебувають в України, розповідали про життя у Європі, про історію та культуру інших держав. Тепер ми маємо дещо більший арсенал “європейських” заходів у третю суботу травня.
Цей день ілюструє стратегічний курс України на зближення з країнами Європейського Союзу та подальший вступ у ЄС та запровадження безвізового режиму з усіма європейськими країнами. По всій Україні влаштовують заходи – у бібліотеках, на площах та у школах. Приміром, у бібліотеках існують пункти європейської інформації, котрі протягом останніх чотирьох років влаштовують заходи та урочистості до Дня Європи. До речі, Українська бібліотечна асоціація з вересня 2015 року реалізує проєкт “Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках”. В рамках цієї ініціативи передбачається розширення мережі центрів європейської інформації, створених у бібліотеках України, та відкриття в містах і районах по всій Україні пунктів європейської інформації. Така просвітницька робота бібліотек напряму пов’язана з Днем Європи.
У Києві на Хрещатику на День Європи відкривається “Європейське містечко”, де представники Європейської Комісії, міжнародних організацій та посольств кожної країни Європи розповідають про Євросоюз, культуру та цінності країн.
Щороку і музейна спільнота долучається до святкувань. Проводяться тематичні зустрічі, вікторини, флешмоби, виставки.Звичайно, і наш заповідник ніколи не стояв осторонь святкування Дня Європи. Хочемо згадати, як це відбувалось у минулому році.