В бібліотеці імені В’ячеслава Чорновола розпочалися вшанування 166-ї річниці Івана Франка.

В бібліотеці імені В’ячеслава Чорновола розпочалися вшанування 166-ї річниці Івана Франка.

В п’ятницю, 26 серпня, в читальному залі Дрогобицької центральної міської бібліотеки імені В’ячеслава Чорновола розпочалася програма вшанування 166-ї річниці від дня народження українського національного генія Івана Франка. Вона проходитиме в Нагуєвичах та Дрогобичі цими вихідними, в рамках загальнонаціональної благодійної підтримки Збройних Сил України у визвольній боротьбі з кацапами.

Сьогоднішню виставку-презентацію «Побачення з книжкою або де би можна свободно побалакати з собою і з галичанами…?»: найновіших видань музею-садиби Івана Франка ДІКЗ «Нагуєвичі» від 2017 до 2022 років розпочала директорка Дрогобицької централізованої бібліотечної системи Марта Андрусик. Вона зазначила, що фондах бібліотеки є багато путівників, пов’язані з рідним селом Івана Франка і читач переноситься в той край, стежками якого він в дитинстві ходив.

А відповідаючи на її запитання, як виникла ідея написання вже двох томів «Садиба Франка: науковий збірник заповідника «Нагуєвичі», директор ДІКЗ «Нагуєвичі», кандидат історичних наук, доцент Богдан Лазорак розповів цікаву історію, звернувшись до самих витоків створення музею. Спочатку невдалих, в кінці 30-х років та початку 40-х, які незважаючи на старання сина Івана Яковича, Петра Франка, ні польська, ні радянська влада так і не дослухалась. Згодом, 1941 році, остання знищує, на той час депутата Верховної Ради УРСР, Петра Франка і вже після війни, в 1946 році під пильним наглядом представників КГБ створюється перший музей Івана Франка в Нагуєвичах в приміщенні, де тепер знаходиться сільська рада. Першим директором музею було призначено внука Івана Франка, Григорія Франка. А щодо видання поки що двотомника (третій вже практично готовий) Богдан Лазорак відзначив, що сучасний музей – це конкуренція, причому дуже серйозна, а на рівні Львова вода дуже відчутна. Тому потрібно було довести, що потенціал музею, його науковців досить потужний і питання приєднання його до когось іншого просто не повинно виникати. Також  Богдан Лазорак ознайомив присутніх з книжками, що видавались про музей Івана Франка в Нагуєвичах, починаючи з 1956 року аж до сьогоднішніх днів.

В свою чергу старша наукова співробітниця Літературно-меморіального музею І. Франка в Нагуєвичах, магістр педагогічної освіти Тетяна Лазорак, яка є редактором книг «Садиба Франка: науковий збірник заповідника «Нагуєвичі» розповіла про те наскільки широко представлена географія та тематика в цих наукових збірниках. Вона також зупинилася на тому, як працював колектив над оформленням над обкладинкою книг, і чому саме ці ікони прикрасили ці видання. Тетяна Лазорак розповіла про історію збереження унікальної ікони святого Миколая, яка була віднайдена в нагуєвицькій церкві, яким чином вона потрапила до музею та чому її змогли побачити відвідувачі лише через десять років. Про це Ви можете побачити на YOUTUBE каналі музею Івана Франка в Нагуєвичах (www.youtube.com/channel/UC4G8Ki-O4XgIMf7bn0bk4qA)

Також слово про Франка мав дрогобицький краєзнавець Роман Пастух, який зачитав вірші про великого Каменяра.

На завершення виставки-презентації її учасники долучилися до збору коштів для ЗСУ.