З нагоди 132-ї річниці від дня народження Петра Франка в Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» відбулася наукова музейно-патріотична Академія «Петро Франко та історична тяглість генеральної битви за Україну – 1917/2022». Розпочалася Академія хвилиною мовчання, вшануванням наших героїв, які загинули у війні з російським агресором, а також пластунською молитвою, яку разом з пластунами Дрогобицької станиці змовили численні її учасники.
А у вступному слові директор ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдан Лазорак заінтригував усіх присутніх тими цікавими презентаціями, що очікують їх сьогодні.
Голови Дрогобицької територіальної громади Тараса Кучма у своєму вітальному слові відзначив: «Історію життя Петра Франка ще будуть вивчати історики, адже це – не тільки історія однієї людини, це – історія цілого покоління».
Також своїм знайомством з Петром Франком поділився проректор Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка , професор Микола Пантюк, коли писав дисертацію про молодіжні організації в Галичині: «В часи радянщини приховувалося багато фактів життя Петра Івановича. Петро Франко разом з Іваном Чмолою є організатором «Пласту» в Галичині ще в 1911 році, він відзначав, що приорітетом є виховання розуму та тіла, тобто тіловиховання. Хто для мене є Петро Франко? Насамперед, громадський діяч, друге – він науковець, хімік, автор більше 36-ти винаходів в галузі переробки молока, Петро Франко – педагог, вчитель, написав декілька підручників, Петро Франко – воїн, патріот, референт українського літунства.»
Та найбільшу увагу учасників Академії викликав виступ Петра Галущака – внука Петра Франка, правнука Івана Франка, який сьогодні приїхав до Нагуєвич разом зі своєю сестрою Любою. Як розповів пан Петро, в більшості про свого діда Петра, він дізнавався від свого другого діда – Йосипа Галущака. Будучи ще молодими, вони товаришували, разом працювали в гімназії міста Яворова, де й згодом познайомилися та побралися їхні діти – Іванна та Мирослав, батьки пана Петра. Також Петро Галущак розповів про те, як до помешкання Петра Франка приїздили Роман Шухевич та його син Юрій. Дуже багато цікавих фактів з життя сина Івана Франка почули сьогодні, ті хто завітав до музею Івана Франка.
Наукова частина Академії розпочалася виступом кандидата історичних наук, доцента, заступника декана історичного факультету з наукової роботи ДДПУ ім. І. Франка Володимира Галика: «Епістолярій Петра Франка до Івана Франка: один штрих до історії взаємин сина із батьком». Він розповів, що раніше листування було одним із основних засобів спілкування, між рідними людьми, які в силу різних обставин знаходилися далеко один від одного. Наразі збереглося більше 900 оригіналів листів Івана Франка, хоч дослідники стверджують, що їх могло бути близько шести тисяч. Цікавою була переписка між Іваном та Петром Франками в часі зростання сина, починаючи від дитячих років до вже сформованої особистості.
Доктор історичних наук, доцент кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури ім. І. Боберського Андрій Сова презентував низку наукових видань присвячених українському спортовому руху та участі у ньому Петра Франка. Зокрема, це: «Іван Боберський – основоположник української тіловиховної і спортової традиції», два випуски «Українська тіловиховна традиція», «Іван Боберський: суспільно-культурна, військово-політична та освітньо-виховна діяльність: монографія», книгу Степана Гайдучка «Відбиванка», які він подарував для музею в Нагуєвичах.
Сьогодні вперше на теренах Дрогобиччини відбувся показ віднайденого фільму Олександра Пежанського «Про перші українські лещетарські змагання у Львові», які відбулися 15 лютого 1929 року у Львові на Погулянці серед членів Карпатського Лещетарського Клубу. Цей фільм на старій кіноплівці авторам даної презентації надала донька Олександра Пежанського Дарія Ярошевич з Чикаго. Презентував та розповів про роботу над оцифруванням фільму регіональний представник Українського Центру культурних досліджень Ігор Гармаш.
Також сьогодні в музеї було відкрито дві виставки: «Петро Франко: прижиттєві артефакти з фондів заповідника «Нагуєвичі» та колекції», яку презентував музейний доглядач ДІКЗ «Нагуєвичі», аспірант історичного факультету ДДПУ ім. І. Франка Назар Юрчишин та «Увіковічення імені Івана Франка мовою нумізматики та боністики». Про неї розповів Володимир Галик. Крім цього учасники Академії мали змогу побачити кінохроніку та почути голос Петра Франка у віднайденому Назаром Юрчишином документальному фільмі Олександра Довженка «Визволення 1940»
Слід сказати, що серед гостей з Дрогобича, Харківщини, Львова були присутні представники «Центру журналістської солідарності», які вперше побували в музеї та мали можливість ознайомитися з садибою Івана Франка в Нагуєвичах.
Останні коментарі