лекція-презентація «Йорданські історії Франкової Каліфорнії в епоху ЗУНР», присвячена 104-й річниці Акту Злуки ЗУНР і УНР

лекція-презентація «Йорданські історії Франкової Каліфорнії в епоху ЗУНР», присвячена 104-й річниці Акту Злуки ЗУНР і УНР

В конференц-залі Літературно-меморіального музею Івана Франка ДІКЗ «Нагуєвичі» сьогодні, 20 січня, відбулася лекція-презентація «Йорданські історії Франкової Каліфорнії в епоху ЗУНР», присвячена 104-й річниці Акту Злуки ЗУНР і УНР. Її прочитав кандидат історичних наук, директор музею Богдан Лазорак.

1919 рік так само, як і 2022 рік став знаменитою датою для історичного відродження Києвохристиняської традиції Незалежної України, відродження і возз’єднання Українського війська та нації. Як і в наш час 1919 рік був роком українізації на фоні мультикультурної загарбницької політики імперії Габсбургів та московії.

Зокрема, Богдан Лазорак розповів про події 1919-1923 років, що відбувалися в Дрогобицькому повіті у цей період на Йорданські свята: «Григорій Коссак за тиждень до 22 січня 1919 року разом з делегацією їде в Київ, де знайомиться з Симоном Петлюрою і Симон Петлюра виділяє для Дрогобиччини окремий полк скорострілів, які згодом розташувалися на сьогоднішній вулиці Трускавецькій. І 22 січня в Дрогобичі на площі Ринок відбувся парад, в якому йшли спочатку парамілітарні організації – молодь, гімназисти, поті церковні братства з хоругвами, Січові стрільці УГА і петлюрівський полк скорострілів. На невеличкому підвищенні парад приймали Григорій Коссак, професор А. Алиськевич, Семен Вітик і командир полку Григорович. Це було вперше в Дрогобичі».

Також присутні почули цікаві факти про події зими 1920-1921 року, коли під натиском польських військ, підсилених французьким полками українським воякам довелося відступати з Дрогобича. Але, завдяки умілим діям командування та переобладнавши бронепоїзд вдалося здійснити відступ практично без втрат.

Вже тоді українці добре розуміли, що принесе мультикультурність для нашого народу, а відтак і розпочали серйозну політику відродження самобутньої державності на рівні культури, церкви, армії.

Опісля, Богдан Лазорак вручив значки із зображенням садиби Івана Франка науковим співробітницям музею Ірині Сопотницькій та Любові Плюйко.