Науково-мистецька Академія до Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні

Науково-мистецька Академія до Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні

20 лютого в Україні відзначають День пам’яті Героїв Небесної Сотні. Сьогодні, десять років потому від часу Революції гідності, в Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» зібралися люди, кому небайдужа доля України. Вони в 2014-му з дерев’яними кийками та пластмасовими шоломами вийшли назустріч озброєним до зубів загонам «Беркута», щоб відстояти своє право бути вільними. В конференц залі Літературно-меморіального музею Івана Франка до Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні відбулася Науково-мистецька Академія.

Розпочалася вона з поминального молебню за героями Небесної сотні. Його біля пам’ятного хреста провів парох церкви Святого Миколая Чудотворця села Нагуєвичі, протоієрей Андрій Безушко. Він, звертаючись до присутніх зазначив: «Ми сьогодні, вшановуючи пам’ять полеглих, молячись біля цього хреста, викуваного батьком Івана Франка в честь скасування кріпосного права віримо в те, що ми і сьогодні цей хрест високо піднімемо, бо скасуємо і знищимо цю ворожу навалу. І перемога буде за нами – бути по іншому не може, бо Україна повстала, воскресла, народилася.»

Академія відбувалася в такому собі «режимі спогадів», а «підштовхнув» до цього директор ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдан Лазорак, адже більшість із присутніх з власного досвіду мали про що розповісти про події на Майдані. Він згадав, яка була величезна самоорганізація, більшість їхали не знаючи куди, але на місці почали з’являтися сотні, кожна з яких мала свою задачу. Атмосферу, яка панувала на Майдані неможливо передати і забути – це була одна велика команда, що мала єдину спільну мету.

Також власними спогадами поділились інші учасники Революції Гідності: міський голова Дрогобича Тарас Кучма, художник-реставратор, іконописець, унікальна людина Левко Скоп. Один з ініціаторів сьогоднішньої Академії депутат Верховної Ради України VІІІ скликання Богдан Матківський відзначив: «У нас, українців, генетично закладена риса вільного вибору. А тоді нам цей вибір захотіли забрати, на жаль, цей вільний вибір вирізали живцем з наших сердець на Майдані, відривали частинку нашої душі, нашої ідентичності».

Емоційним був виступ відомої волонтерки, керівниці волонтерської групи «Дрогобич – Захід», депутатки Дрогобицької районної ради, старшої наукової співробітниці музею «Дрогобиччина» Марії Головкевич. Вона розповіла про створення в музеї «Дрогобиччина» кімнату Героїв Майдану.

Про те, як сприйняли в Польщі події лютого 2014 року розповіла доцент факультету соціальних і гуманітарних наук Колегіуму Вітелона Державного університету в Легниці Беата Скварек. Слід наголосити, що з початку повномасштабного вторгнення росії, наші польські друзі з Легниці передали для вимушено переселених осіб, які тимчасово проживають в гуртожитках Дрогобицького державного педагогічного університету понад 35 автомобільних вантажів. Також пені Беата розповіла про наукову співпрацю між університетом в Легниці, ДІКЗ «Нагуєвичі» та ДДПУ. За підтримки польської сторони в рамках проєкту «Від землі Вітелона до землі Івана Франка» вже побачили світ дві книги і готується третя – «Країна солі та нафти»: історія мандрівок Дрогобиччиною у 1768-1914 рр. Дослідження та тексти».

На завершення Науково-мистецької Академії  з програмою патріотичних пісень, народжених на Майдані виступили учасники Революції Гідності Зеновій Медюх та Максим Перев’язко.